Sidebar

17
Чет, Окт
4 Нови блога

Други батерии

Преди 4 години 5 месеца #1796 от firesword
Други батерии е пусната от firesword
Май тези батерии са отдавна на пазара. Но баща ми донесе две от някъде и все още работят.
Ползваме ги за един стар фотоапарат, когато му свършат NiMH , докато се приберем да ги заредим.
Интересно колко осезаемо по-леки са, и колко много време издържат!

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 2 месеца #1993 от firesword
Отговор от firesword по тема Други батерии
Като си говорим за батерии, наскоро с mumojem, бяхме отворили темата колко аджеба са загубите при зареждане на електромобила.
Било то от зарядната електроника или спецификата в химията на батерията. Убедих се, че при електромобилите вероятно нещата не седят както при другите батерии.
В този пост обаче, искам да илюстрирам загубите при зареждане на малки устройства, като си мисля, че все на някой би му било интересно или полезно.

За целта съм направил следната опитна постановка - имам Power банка, която искам да заредя и се води 2200mah

Тук трябва да подчертая, че не я зареждам от пълно разредено състояние, имаше ток в нея и работеше.
За да проследя зарядна използвам USB charger, doctor среща се с много имена.
Той показва времето през което устройството се зарежда, колко mah са изтекли, и текущо напрежение и ток.

Както се вижда от картинката в края на заряда устройството показва 2492mah.

Сега обаче да направим сметките, защото много хора умешват едните милиампери с другите!

Банката с капацитет 2200mah е съотнесена към напрежението на литиево йонната батерия вътре или ~3.6V.
Показанието на USB Doctor-a 2492mah е спрямо напрежението с което се зарежда на USB или 5V.

Следователно банката има 3.6 * 2.2 = 7.92 Wh (2.2 вместо 2200, защото основната единица е ампери) енергия
А енергията която е изхабена за зареждането и е: 5 * 2.5 = 12.5 Wh
Значи имаме 12.5 - 7.92 = 4.58 Wh загуби, което е (4.58/7.92*100) ~58% от капацитета на батерията
Съответно ефективността на зареждане е 7.92 / 12.5 *100 = ~63%

При електромобилите обаче, явно ефективността е доста по-висока.

Прикачени файлове:

Преди 3 години 8 месеца #2186 от firesword
Отговор от firesword по тема Други батерии
Това е един МНОГО полезен линк. Ако се интересувате как се представят различните батерии на пазара, това е сайта за вас!
Тестове на батерии, или: колко тичка наистина зайчето на Duracell

Преди 3 години 8 месеца #2187 от mumojem
Отговор от mumojem по тема Други батерии
Мале колко батерии са тествали хората - сериозен доброволен труд!

Представям си подобно начинание спрямо модули/клетки на електромобилни батерии. Трудничко е да се сдобиеш с повече такива обаче, камо ли с всички. Но с времето ще се случи, сигурен съм.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Създадено с Kunena форум