Sidebar

05
Чет, Дек
5 Нови блога

Домашна ел. централа (Powerwall)

Преди 5 месеца 1 седмица #5617 от bgbigbrother
Домашна ел. централа (Powerwall) е пусната от bgbigbrother
Здравейте,

от няколко дена съм и аз в клуба на EV-тата с нов e-UP, така че ще следя този форум за идеи и тенденции по темата.
Сега искам да споделя с вас един друг мой проект който е домашна ел. централа - Powerwall. Не исках да замърсявам теманта на cokey за зареждане на EV от слънчева енергия, тъй като този проект доста се доближава до това което той иска да направи. В случая аз реших да не се занимавам с етажната собственост а да намаля мащаба и да го направя у дома ми. След като се отказах да си купувал Powerwall от Tesla, поради това че не доставят за българия, много е скъп и не се знае кога като го поръчаш ще го доставят, реших да си го направя в къщи.

Успях да документирам целия проект във видео:

Цената на която се връзва е :

Надявам се това видео да помогне на всеки който се реши да се занимава с такива батерии. Също и да обменим опит по темата.
Прикачени файлове:
Следните потребители изказаха благодарности: IvoAtanasov

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 месеца 4 дни - Преди 5 месеца 4 дни #5625 от mindfreeze
Отговор от mindfreeze по тема Домашна ел. централа (Powerwall)
И аз тази година си направих подобна батерийка, но за захранване на цялата къща.
Струва ми се, че си взел използвани клетки, аз реших за по-сигурно да ползвам нови на Панасоник, че са ми много клетките и има голям шанс да се получат големи разлики в капацитета. Но за по-малка батерия, определено бих сложил употребявани батерии, за да си спестя доста пари.

Капацитетът е:
1176 x 18650 Panasonic NCR18650PF 2900 mAh
12.6 KWh, от които ползвам около 80%
3 x 4 KW = 12 KW / 15 KVA continuous
5 KW фотоволтаици
Като съм си оставил място за добавяне на още модули по ~2 KWh

Вече 6 месеца се ползва без проблеми.
Прикачени файлове:

Преди 5 месеца 4 дни - Преди 5 месеца 4 дни #5626 от bgbigbrother
Отговор от bgbigbrother по тема Домашна ел. централа (Powerwall)
Много добра изработка. Браво.
Определено и аз бих сложил нови батерии, но това си е сериозна инвестиция (1176 * 7 лв. = 8232 лв. - много груба сметка). Моето желание беше да се науча преди да предприемам такива инвестиций.
Имал ли си проблем до сега с BMS-ите? Аз мисля да махна мойте и да сложа активно балансиране на модулите (при тебе това няма да е необходимо първите няколко години тъй като си с нови клетки)

Преди 5 месеца 3 дни #5627 от mindfreeze
За сега всички са още с еднакво напрежение. Имам BMS на всеки модул, който уж балансира, но нз кога го прави. Ако се случва само на 4.2 волта ще е проблем, защото аз ги зареждам само до 4.1 . Както каза, понеже са нови и еднакви, може BMS-а нищо да не балансира и просто още да не се налага.

А клетките бяха малко по-евтини от колкото си мислиш. Взех ги от www.dcpower.eu/ и ми направиха добра отстъпка за голямата бройка (5лв и нещо на батерия). Не са точно нови, защото са произведени преди около 2 години, но не са ползвани и са складирани добре.

Преди 5 месеца 3 дни #5628 от bgbigbrother
За съжаление повечето евтини BMS-и балансират около 4.2 волта, защото използват т.н. горно балансиране като изгарят енергията през резистор когато клетката стигне до 4.2 волта. Най-вероятно и твоите са такива. Аз имам 20+ BMS-a от 2S до 14S и всички балансират на около 4.2 волта.

Преди 1 седмица си поръчах активна балансна платка която уж би трябвало да балансира от 2.2 до 4.5 волта но ще видим като пристигне ( 1.2A Balance Li-ion Lipo Lifepo4 LTO Lithium Battery Active Equalizer Balancer Energy Transfer Board BMS 3S 4S 6S 7S 8s 9s 13S 16S 17S with cable )

Преди 5 месеца 3 дни #5629 от mindfreeze
Така и предполагам. За сега плана ми е да ги проверявам ръчно на няколко месеца и ако се наложи да ги заредя докрай извънредно. Само настройка от инверторите е и ако се прави рядко, няма да навреди на батериите. В бъдеще, ако се разбалансират повече, ще мисля за нещо като твоята платка.

Сега се чудя как да си намеря нещо такова www.victronenergy.com/battery-monitors , но по-евтино и с по-лесно четене на данните към други системи. Искам да знам на колко % са батериите и да се показва в home automation системата ми, но за сега мога само да гадая на база на напрежение и входяш/изходящ ток. Трябва ми истински coulomb counting, но никъде не мога да намеря евтина алтернатива на Victron.

Преди 5 месеца 3 дни #5630 от bgbigbrother
Кое точно ти трябва:
  1. Да следиш цялата батерия?
  2. Да следиш всеки модул от батерията?
  3. Да следиш всяка клетка от всеки модул от батерията?

Аз предполагам че е второто и ще ти трябват 6 Victron-a, което оскъпява. Аз бих взел 6 ардуинота, бих ги свързал всяко да си комуникират по серииния порт. После на всякак батерия по един Делител на напрежение и един шунт за да меря тока. Всичко това ще се предава на ESP32 и от там към home automation системата. Но всичко зависи какво ти трябва и колко време ти се отделя. Victron-a за железни.

Преди 5 месеца 2 дни #5631 от mindfreeze
Трябва ми за цялата батерия. В момента чета тока от инверторите, но отчитат малко грешно и с прецизност до 1А. Проблема е, че нямам време да правя нещо самоделно и основната причина да не съм си купил виктрон е, че си има не малко работа, за да се изкарат данните от него, въпреки, че е скъп. Ако ще давам 500-600лв за нещо толкова просто, искам поне да е Plug and Play.
В крайна сметка все се стига до там, че не искам да отделям мн време и пари само, за да знам точно на колко % е батерията, като тези пари и време, мога да ги вложа в повече капацитет.

Създадено с Kunena форум