Sidebar

28
Чет, Мар
× Мда, не всичко е електромобили. Ако не намираш подходяща категория за темата, която искаш да пуснеш, току що я намери :)

LED крушки вкъщи - спестен ток за електромобила

Преди 10 години 1 месец #804 от firesword
Благодаря за линка. Така или иначе исках да питам откъде се снабдяваш, защото видях, че ти е отнело доста време и усилия за да избереш точно тези крушки. А Някакви впечатления дали има от "царевиците"? Също така ми е интересно, ако както каза, че диодите не са изпържени от електрониката, как ли седи въпроса с тези премигвания за които говорех по-напред в темата.

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #805 от ajcinema
Въпросът за пулсациите е много интересен и с много страни. Много хора смятат, че пулсациите предизвикват умора и главоболие. Вероятно съществуват и медицински доказателства за това. Аз съм на друго мнение, но не го налагам. Считам, че дискомфорт се получава само тогава, когато светлината е по-различна от тази, с която сме свикнали, както и нейната дифузност или по-скоро липсата на такава. Всяка директно насочена към ретината светлина води до проблеми, а ако се замислим, ще установим че вкъщи и на работа имаме много такива дразнители - монитор, разположен СРЕЩУ прозорец; лампа, чиято крушка неволно попада в полезрението ни и т.н.
Липсата на пулсации скъсява живота на диода. Неслучайно повечето драйвери умишлено са пулсиращи. Когато гледаме кино, сме подложени на максимално силни и бавни вибрации - 24 в секунда. Но това не ни уморява, нали?
Темата за пулсациите е комплексна и няма еднозначен отговор. Най-важното при промяна на дадено осветление е да сме ОК със себе си, че ни харесва.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #806 от mumojem
Радвам се, че подхванах тази тема, че да се ограмотя повече. Благодарско за инфото - това с привикването ми изглежда логично. Не зная дали има нещо общо, но в първите дни след като монтирах светодиодните крушки имах известен главоболски доскомфорт. Може да е случайна връзка. Имах доста неприятно усещане и след като взех лаптоп с LED екран (не LCD). Свикнах и на двете. Жена обаче си е с LCD лаптоп и като погледне моя ми се диви как го гледам "това чудо". Което ми говори точно, че си е до свикване.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #807 от firesword
Явно има доста да уча още :) Благодаря още един път за мнението. Като каза 24 кадъра в секунда та се сетих като изтеглих трейлър на Хобита с 60 кадъра в секунда или 48 ли беше... :-D Некъв ужас некъв ад.

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #808 от ajcinema

firesword писа: А Някакви впечатления дали има от "царевиците"?


Корновете са едни от най-първите разработки и претърпяха развитие по отношение на видовете чипове. По-евтините са подходящи за малки помещения. Аз използвах 4 години тестова царевица от най-обикновени диоди, закупена от DX. Лампата ми вършеше идеална работа в спалнята, където осветлението не бива да е твърде ярко. Като сила е около 60-70 ватова нажежаема крушка. Цената й е висока, тъй като има множество ръчно запоени диоди и сложна основа (5 плочки, съединявани ръчно). В момента я използвам в тоалетната и свети по-силно отколкото ми е нужно. За общо около 5 години служба не се е променила откъм сила или поне аз не намирам разлика.
В момента се предлагат много видове царевици с най-различни конфигурации чипове. За съжаление информацията ми е оскъдна.

Иначе като цяло, доколкото виждам, светодиодите вървят в две направления - микроскопични, но изключително силни диоди от една страна и големи, комбинирани чипове с множество ядра от друга. Да видим докъде ще се стигне...
Харесано от: firesword

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 9 години 3 месеца - Преди 9 години 3 месеца #1589 от firesword
Да се похваля и аз днес се сдобих с 4 LED Е14 EGLO миньонки кълбовидни. Има някаква промоция в Метро - 4 за 21.59
цък

Резултатите са следните, заменени са следните крушки:
40в - обикновена миньонка
30в (като 40) - халогенна
11в (като 60) Philips - луминисцентна
- и трите вида светят почти еднакво

Резултатите са потресающи - новите крушки светят осезаемо по-силно от предишните, а и за мое голямо учудване, разпръскват по-добре светлината из стаята.
Аз смятах, че диодните имат проблем с ъгъла на осветяване.
Дават ги 470 лумена, обаче явно Philips-a въобще не е 500-600 лумена , както пишеше на кутията!
Ако не са палени скоро минава 1/2 секунда докато запали електрониката, отзад на кутията го пише. Не пише обаче ъгъл на светене. Топла бяла светлина са и не греят.

Поздрави и пестете ток за електромобила!

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 8 години 10 месеца #1801 от val4o89
Бих Ви препоръчал крушки UltraLux 5W LED E27, жестоки са, там където работя от малко повече от година ги ползваме и нямаме нито една изгоряла бройка. Попринцип проблемът на светодиодните крушки е охлаждането на самия диод, а при тези изглежда са го направили подходящо. Около 10 кинта струват и си заслужава определено. Всъщност каквито LED крушки да си вземете все си заслужава, светлината е мнооого по-приятна от тази на енерго-спестяващите (луминисцентни) крушки.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 8 години 10 месеца - Преди 8 години 10 месеца #1814 от firesword
И аз си бях харесал един модел на Ultralux - 5W но Е14 цокъл, но не можах да ги намеря по магазините, а не ми се поръчваше онлайн. И за това взех EGLO-то, щото ми стъпиха на около 8 лева бройката вместо 10. И реших да пробвам и по-големите E27 - 10w 800lm. Миньонките са направо студени като пипам балона, но вчера си направих експеримент и пипнах отзад керамичната част - пари яко! Значи все пак има риск да се развали нещо :)
Имам една икономична крушка (не led но с балон, 9w) над леглото. Но нея не я смених, защото сутрин като я паля не ми блясва в очите а постепенно се усилва :)
Харесах си ето тези крушки за абсорбатора - Цък
Някакъв нов модел са, пък там ми горят чат пат, и мястото е тясно. Ще пиша впечатления.

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 8 години 7 месеца #1967 от firesword
Такам, забравих да пиша за лампите .
Най-интересното е, че тялото им е от прозрачна ГУМА, освен цокъла разбира се! Това за мене беше изненада.
Демек може да се замергаме с тях и нищо няма да им стане.
Като светлина, са точно колкото и старите ми крушки, а като размер са доста по-малки от стандартната крушка за абсорбатор.
С една дума - съм адски доволен!

Взех си още и тази плафониера .
За нея мога да кажа, че е малко по обемиста от нормалния размер, пластмасовото и покривало не изглежда много добре направено, но електрониката
и диодите изглеждат много кадърно изработени и сглобени.
Като светлина е доста силна, но не заслепява. Коридора ми се освети много добре, макар че се чудех дали не правя грешка като си взимам най-силната.
Пали с около >1 секунда закъснение, но не пречи.

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 8 години 7 месеца #1968 от mumojem
Гума - супер хахахах.

На мен Е27 ултралукса в трапезарията почна да ми мига - ще трябва да го сменям.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 8 години 4 месеца #2063 от firesword
И последния ми блог - Как да си направим супер проста лампа за гардероба :)

ЦЪК

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 3 месеца #3696 от firesword
Още информация, за всички, които следват темата.

Снощи гледах това видео :

И реших да тествам диодното осветление у нас с телефона дали трепти, до колко добре е изправено захранването на малките LED елементчета. Резултатите бяха изненадващи:

2 LED плафониери от Ultralux - няма трептения,
5 крушки EGLO Е14 - няма трептения,
3 крушки EGLO Е27 - с трептения,
2 LED ultralux крушки за абсорбатор (с гумиран балон) - с трептения
oбикновена LED крушка Е27 Ultralux - без трептения


Явно и от производителя не зависи :)

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 3 месеца #3697 от mumojem
Опааа, ултралукс... точно хвърлих една разтрептяла се... купих икейска, да видим.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 3 месеца #3699 от IvoAtanasov
Днес и аз изхвърлих една 10 ватова и я замених с 12, но преди това леко я изкормих за да видя къде е пробила схемата.



Оказа се, че големият кондензатор се е цепнал и доста дефекти по спойките.

Най-много ме е страх от неизползван потенциал!

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.