Sidebar

17
Сря, Апр
× Мда, не всичко е електромобили. Ако не намираш подходяща категория за темата, която искаш да пуснеш, току що я намери :)

Spark

Преди 5 години 11 месеца #4021 от firesword
Spark е пусната от firesword
Не знам дали тук му е мястото, но все пак реших да пусна една тема за Spark.

Както знаете от няколко месеца съществува услуга Spark - spark.bg/
Можете да наемете електромобил, като цените и условията се виждат от сайта.
Освен посочените модели VW e-UP и Nissan Leaf, имат и няколко Nissan NV200.

Тъй като аз съм фен и регистриран на този форум от 2013 година мисля, с ръка
на сърцето казвам, че досега не бях карал електромобил и тук видях моята
възможност да опитам.

За да се ползва услугата, ви е необходима регистрация в мобилното приложение
Spark. Всичко се управлява оттам.
Много хора, които познавам, не биха си направили регистрация, тъй като системата
изисква снимка от двете страни на шофьорската книжка и личната карта, но честно
казано не знам как иначе би могла да работи.... След проверка, получавате достъп до услугата.

При регистрацията получавате 10 лева бонус, които стигат за около 30 мин каране,
но трябва да се използват в определен срок. Въпреки този бонус, трябва да си регистрирате
и кредитна/дебитна карта за плащане. Системата не ви допуска да карате само с бонуса.

Оттук нататък започва лесното.
Приложението показва най-близките до вас електромобили, както и оставащия заряд
на всеки един. Можете да ги видите и като списък. Можете и безплатно, да резервирате
електромобила за 15 мин, така че да не ви го заеме някой.
Когато сте достатъчно близо (GPS на телефона задължително трябва да е включен),
се появява бутон "Отключи" и след секунда щраква и вече може да се качите.
Обикновено ключа е в жабката, както и инструкции за употреба.

Завъртате и се появава надпис "Ready" на таблото, както и оставащия пробег.
Само запалих фаровете, защото бяха на Auto и нагласих огледалата.

Въпреки скромния ми опит като шофьор (имам книжка от миналия век, но рядко карам),
съм карал и коли с автоматични скорости. Наистина e-Up се управлява много лесно!
Нямам много думи да напиша, колко вълнуващо, забавно и интересно ми беше
да подкарам това чудо на техниката! С лекота се върти волана, лесно маневрира,
не издава никакъв шум при движение. Забелязах, че при спиране и отпускане на
спирачката, въпреки че е на D, колата не тръгва докато не се натисне газта.
Това при други автоматици не е така. Не се престраших да опитам B опцията с по-силна
рекуперация.

На Цариградско шосе реших да я настъпя малко повече за няколко секунди.
Наистина, както и на светофарите колата дърпа много приятно, без ръмжене
без каквито и да е ефекти, и с лекота изпреварва. Яко!

Може да се паркира навсякъде в синя зона в центъра, както и на определените за
това места от приложението - напр. паркинга на Метро. За това колите имат удобна
стойка за телефон. При излизане от колата, съответно се ползва бутон "Заключи" и
сесията ви е прекратена.
В приложението или на сайта мога да видя целия маршрут, който съм изминал,
километри, времетраене и цена. Наистина технологично много добре :)
Приложението има опция и да покаже станциите на ElDrive, където може да се зареди
с карта, която пак е в жабката. Не бива да оставяте електромобила със заряд под 10км.
Явно някой обикаля и ги кара на зареждане, защото никой не би взел електромобил
с малко оставащ пробег.
При стартиране взех електромобила с 126км пробег. След изминати над 19 км според
приложението, на екрана в края бяха останали 99км. Опитах да карам за малко и с
включен климатик - но пробега изведнъж падна от 125->100 :) Има си значение.

Към днешна дата май имат около 60 возила.
От мен толкоз, една малка мечта по-малко ;)

Поздрави
spark.bg/
www.facebook.com/Spark-Bulgaria-electric...ng-1680161671994966/

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 11 месеца #4025 от murry
Отговор от murry по тема Spark
Spark-а е много добър сървис - поне 20 карания съм направил с тях до момента (преди да си купя тролей, де), както и две уикенд наемания. Имаха промоция, при която през уикенда наемането беше 29лв за 24 часа и понеже беше шопинг сезона ми излезе по-евтино, отколкото да търкалям моя 2.5 V6 в задръстванията и паркингите на молове и търговски центрове :D Заредих я на станцията на Елдрайв до Декатлон (в ритейл частта на ЖК София Парк) - за 30 минути пазаруване я беше заредило напълно.

Отлични са, излиза или като такси, или малко по-евтино (според трафика и средната скорост на пътуването).

Разбира се минутът е, че не винаги има свободни автомобили наблизо (аз съм в Южна София, около МОЛ парадайс) и понякога в дроп-оф зоните чисто и просто няма къде да се спре (примерно най-близката до вкъщи е външния паркинг на парадайс мола - там места НЯМА). Следователно обикаляш сума ти време, за да я оставиш някъде - и се отдалечаваш от крайната си точка.

Но като цяло е сървис, който според мен много ще помогне за електрифицирането на София - много хора се зарибяват по електромобилите като пробват Спарк.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 11 месеца #4080 от mumojem
Отговор от mumojem по тема Spark
Супер, значи действа работата - яко, готино. Дали продължава да е изгодно, ако го ползваш по-дълго време? Например час и половина. Гледах нещата, че малко тръгват нагоре като пари след някакво време.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 11 месеца #4091 от murry
Отговор от murry по тема Spark
Идеята на Spark е да го вземеш от точка А (където си) и да го оставиш на точка Б (където трябва да стигнеш). Ако започнеш да го гледаш като класически рент-а-кар, от типа на да разполагаш цял ден с колата - като пари идва малко като да вземеш кола от рент-а-кар (59лв е при Spark). Но пък удобството да го вземеш от улицата до вас и да го заебеш където ти е удобно (в приемливите зони) балансират може би малко по-високата цена. Да не говорим, че липсата на нужда от депозит, който е задълже при рент-а-кар-а също не е малък плюс.

На уикенд цените е готино - тогава е 49лв за 24 часа и ако ще бръмчиш из града през този ден си струва (ако нямаш кола). Ако имаш кола се обезсмисля (освен ако не искаш да си начешеш крастата или другата ти кола не е V6 животно, което градско гори 16, както беше в моя случай).

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.