Sidebar

23
Пет, Авг
1 Нови блога

Без данък за електромобили от 2013 - как да попълваме декларация

Преди 2 години 6 месеца #2974 от mumojem
Нещо подетите от колеги от други организации действия засега изглежда също нямат ефект, а и ние не сме се мобилизирали, че ни се изпива целият ресурсец покрай вече подкараното производство на зарядни станции, та колективно гражданско дело може да е добър вариант на нещата.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 2 години 6 месеца #2976 от k.i.
Мда нещата отиват на съд :S

Ето го отговора. Ще търся да се консултирам с адвокат и ще видя как ще се развият нещата ...

Ако някой има желание да правим нещо заедно нека пише в темата или на ЛС да обсъждаме кво и що ;)
Прикачени файлове:

Преди 2 години 6 месеца #2977 от k.i.

cityel писа: Батю, плащай си бръже данъко, оти ако те фанат,... особену ако па си не платиш и гражданската те чека и до година у кошарата.. По новите норми.. От по нагодина ако немаш слънчеви очила летно време - 5 илядо ле`а глоба(че се не наядоа) и 6 месеца пробация.
Еййй, направо не знам!
Да земе па да му присветне малко на това гражданско общество с робски произход нещо... па да напраиме една подписка. Па да е занесеме при омбудсмано.. Па при арменскио поп да се оплачеме..

А да беееее :lol: Че им плАтим само с нож в гърлото хахаха
Сега ги почвам, че ме ядосаха вече офЕциално со пИсмо :P

Преди 2 години 3 месеца #3143 от cityel
Здравейте!

Правихме си малко опити с винетките с разни познати.

Мен пак ме спираха извън София, но проблема се оказа "защо съм на дневни(само), а фаровете ми не светели". За винетка и дума не стана.
После онзи ден го спряха друг колега без винетка и не го глобиха. Било до киловати, цитираха закон и алинея защо не се дължи. При проверка такъв закон и алинея не бяха открити. :lol:

Започнах да спирам при всяка патрулка и да питам по магистралите - отговорите са 60- 40, че не се дължи. Една огромна група от тях идея си няма.
Ходих и у "гоуемата база в София -Дръвеница" там офицер се кълне до 9-то колено, че всяка кола трябва да има винетка.
След това пак ме спряха и пак не ме глобиха на чист извънградски път.

С 2 ДУМИ - НИЩО!

Тука си треват телевизия и адвокати, и да се каже веднъж от "телевизора" та да се знае!
Като казах адвокати - моя позната с електромобил каза, че дори да те глобят, такъв е закона, че ги съдиш и глобата пада. Само цитирам думите и.

Другото е, че започва дело (за момента ще е колективно от няколко човека (дано да станат много) ) от собственици на Рева и Айксам за това, че тези коли никъде в цял свят не се закачат с тях за данък, но само тук!

Поздрави!

Преди 2 години 3 месеца #3144 от k.i.
Давайте да се събираме и да ги съдим тия безумци!
Аз ги платих данъците от 2013 насам понеже продадох Айксама и ми трябваха за нотариус.
Проучвам въпроса, ако имаш ти някаква идея ще обсъдим. Чакам да ми кажат кво, що.

Интересно, че само собственици на Айксам и Рева страдат от данъчните драми.
За туизи няма оплаквания, а са L7e и те май ...
Мисля да пиша и на БАЕПС тия дни ама не знам колко има смисъл.

Ако имаш идея за телевизионна реакция давай да го действаме.

Преди 2 години 3 месеца #3151 от mindfreeze
За съжаление не само Айксам и Рева имат проблеми. Моя Шевролет Волт сега ми го честитиха с 250 лв данък.
Имам и Хонда Акорд Купе 3.0 от 2000г. и данъка и е по-малко от този на електричката ми. Това е БГ логика...

Преди 2 години 3 месеца #3154 от PETROV
Волт или Болт?
Кое е правилно?

Преди 2 години 3 месеца #3155 от k.i.
Ама Волт-а чисто електрически ли се води или хибрид според КАТ?

Преди 2 години 3 месеца #3161 от cityel
Ами пазете си документите защото като дойде момента да могат да бъдат представени.

Преди 2 години 3 месеца #3170 от k.i.
Довечера, новините на Нова в 19,00 :whistle:

Преди 2 години 3 месеца #3171 от k.i.

Преди 2 години 3 месеца #3172 от rrumpe
Това с катализтора съм го пропуснал :D Но браво, че си се навил да излезеш пред камерата.

Преди 2 години 3 месеца - Преди 2 години 3 месеца #3173 от k_stavrev
Гледах го. Браво - най-после нещо малко да се чуе по въпроса !
И аз съм така, през 2016 ми казаха, че трябва да плащам данък за Ревата, че даже и с лихвите. За съжаление трябваше да платя, защото иначе не можело да си платя данъците за другите автомобили.
Един от инспекторите в местния НАП (община Илинден) каза, че и според него не би следвало да се плаща данък за това превозно средство, но мин. година получили някакво неясно указание "отгоре" с което им казали, че L7e не е автомобил и да събират данък и за него. ОБАЧЕ, в Закона за Движение по Пътищата, секция допълнителни разпоредби, се казва нещо друго -- "автомобил е всяко ЧЕТИРИКОЛЕСНО превозно средство, предназначено за превоз на пътници или товари".

ПОРЕДНИТЕ ТЪПОТИИ !
Искам да ги осъдим и ще участвам във всичко, което кажете.
Даже си мислех да предложа на всички с L7e да направим една протестна проява някъде в центъра, например пред община. Да покажем (и оставим) нашите електромобили на видно място с табелки от сорта на: "В цяла Европа това МПС е освободено от данък, защото е 100% екологично, В БЪЛГАРИЯ обаче - НЕ Е! " или ... "Според закона електромобилите са освободени от данък , Защо от Софийска община ни принуждават да плащаме?"

Преди 2 години 3 месеца #3174 от k.i.
Аз не мога да се включа с МПС, че е в Бургас вече :), но съм ЗА всякакви други дейности :)

Заедно със cityel движим и въпроса за съдебни действия.
Свържи се и ти с него.

Явно, че както винаги проблема на давещия се е проблем на давещия се ...
Та ако потърпевшите не се организираме няма кой.

Преди 2 години 3 месеца #3175 от mumojem
Супер другари, Косьо поздравления за участието - пишете постоянно как се движат нещата и ме ръчкайте за съдействие чрез ЕЛЕКТРОМОБИЛИ БГ - аз ще имам грижата да стиковам с колегите и да се включваме.

Преди 2 години 3 месеца - Преди 2 години 3 месеца #3176 от k.i.
Аз си мисля, че едно рамо от БАЕПС няма да е излишно ...

Ако имаш възможност да поставиш пред тях въпроса, смятам също би имало ефект.

Писах на :

заместник-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване" Йоана Христова

И на БАЕПС

Да видим дали ще се задейства някой ...

Преди 2 години 3 месеца - Преди 2 години 3 месеца #3177 от k.i.

rrumpe писа: Това с катализтора съм го пропуснал :D Но браво, че си се навил да излезеш пред камерата.

То с катализатора е новост от съставения ми акт :S

Кво да се навивам толкова, нEма да ме "поръчат" от общината, я :lol:

Преди 2 години 3 месеца #3178 от mumojem

k.i. писа: Аз си мисля, че едно рамо от БАЕПС няма да е излишно ...

Ако имаш възможност да поставиш пред тях въпроса, смятам също би имало ефект.

Писах на :

заместник-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване" Йоана Христова

И на БАЕПС

Да видим дали ще се задейства някой ...

Ще дадем ние като организация рамо - сега влизат още хора при нас и ще има ресурс да се задействат неща, за които физически не ни стигаше времето.

Преди 2 години 3 месеца #3180 от k.i.
Ами добре, надявам се да се случи нещо в крайна сметка.

Аз ще си кореспондирам тогава с БАЕПС за да разбера каква е ролята им ...

Преди 2 години 3 месеца #3181 от k.i.
БАЕПС реагираха, надявам се наистина да се постараят.

Здравейте,
Запознати сме с проблема, който се дължи на пропуск в закона. Като освободени от данък са изброени двуколесни, триколесни електрически превозни средства и електрически автомобили, без да се споменават четириколесните. Очевидно е, че намерението на законодателя е било освобождаването от данък на всички ЕПС, но поради непопулярността на малките четириколесни при записването изглежда не са включили изрично и тях. Поради тази причина териториалните дирекции на НАП тълкуват по свое усмотрение закона и се стига до парадокси като облагане с данък на четириколесните ЕПС.
В края на миналата година БАЕПС депозира писмо в Министерство на финансите и главна дирекция на НАП, с което запозна отговорните институции с проблема и очакваме в скоро време Министерството да поеме инициативата и предложи законодателна промяна, която да отстрани пропуска в закона.
Следим ситуацията и ще направим всичко възможно освобождаването от данък на четириколесните ЕПС да стане факт възможно най-скоро.
Поздрави!

Създадено с Kunena форум