Sidebar

19
Вт, Мар
× В 'разгърнат вид', всичките електрически джаджи за зареждане би трябвало да наричаме зарядна инфраструктура.

Зарядни станции в БГ

Преди 10 години 4 месеца #534 от earendil
Зарядни станции в БГ е пусната от earendil
Мисля, че е време да почнем такава тема.

Новините за Фулчарджър БГ са доста общи. Гуугъл ни води до .com страницата, където има формуляр за контакти и формуляр за кандидатстване (за???).
Картата на сайта показва наличните зарядни станции в София, Стара Загора и Добрич, както и статуса им. На price пише free, но никъде няма информация как може да се снабди човек с въпросните карти за безплатен достъп с който се отключват станциите.
Пуснах им запитване от формуляра.. след 2 дни ми се обади една госпожица, да ме попита какво ме било интересувало (след като изрично бях писал, че ме интересува ред и начин на ползване). След като разбра, че не се интересувам да изграждам станция, а да ползвам такива, стана някак си по-малко отзивчива.. (може и да ми се е сторило) и обеща да ми пусне на мейла обратна информация как мога да се сдобия с карта за ползване.. - почти 1 месец по-късно мейл няма и нямам идея как мога да се възползвам от широко отразените в медиите зарядни станции.
Преди 2 дни забелязах, че в паркинга на Мол Галерия в Бургас има табло с 3 контакта (стандартен, като този на колата ми и един 5 пинов - предполагам трифазен). Няма табелка за какво е това табло, но е свободно отворено и до местата за инвалиди.. пуснах мейл със запитване дали е за автомобили и дали мога да го ползвам.. макар, че малко ме е страх да си оставя зарядното необезопасено в гаража на мола..(на зарядните станции поне се заключва) .. все пак сме БГ.

Споделете и своя опит и знания по темата

Поздрави.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 4 месеца #535 от earendil
Отговор от earendil по тема Зарядни станции в БГ
Опс, сега открих FAQ секцията на chargepoint.eu .

Оказа се, че трябва да се регистрира човек и да си поиска карта.. направих го, сега ще видим дали ще пристигне до няколко дни :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 4 месеца - Преди 10 години 4 месеца #536 от mumojem
Отговор от mumojem по тема Зарядни станции в БГ
Ммм, това с безплатното е интересно. Ние знаем за 12 лв на зареждане ;)

Иначе точно снимах едно такова табло в софийския България мол. Ще минем да питаме там хората дали случайно не са имали предвид зареждане на електро коли с монтирането на тези табла :whistle:



Ето в този текст има инфо за цената . Цитиран е бившият енергиен министър Добрев, сниман до станция на Фулчарджър. Конкретно:

"По думите му едно електрическо превозно средство е скъпа инвестиция, но зареждането му за 150 км. струва 12 лв., което е два пъти по-евтино от зареждане с дизелово гориво."

Чисто и просто – КарамЕЛ :)
Прикачени файлове:

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 4 месеца - Преди 10 години 4 месеца #537 от k.i.
Отговор от k.i. по тема Зарядни станции в БГ
На FULLCHARGER разценката им е 22 KW/h = 12лв
колкото ползваш толкова плащаш
вариантите са да предплатиш 50/100 лева
или да ти задължават направо разпл. сметката

Най-лесно е да се свържеш с Весела Шаранкова
аз бях клиент номер 6 :lol:

Vessela Sharankova
> General Manager
>
> FULLCHARGER Bulgaria
> 34, Gurko Str., 1000 Sofia, BULGARIA
> phone: 00359 2 986 67 54
> phone: 00359 2 986 96 20/21
> mobile: 00359 888 973 137
> mobile: 00359 879 973 137
> Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
> Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
> www.fullcharger.com

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 4 месеца #538 от earendil
Отговор от earendil по тема Зарядни станции в БГ
При тази цена няма смисъл да зареждам.

По-добре да си карам на бензин като съм в София.

А на всички станции на картата като ги натиснеш на информация пише price: free - доста подвеждащо.


Хубава работа - ама българска.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 4 месеца #546 от k.i.
Отговор от k.i. по тема Зарядни станции в БГ
Ми ти ще кажеш дали ти се връзва при тази цена нямам идея колко ще харчи Амперата в София,
но мога да ти подшушна един бонус от зареждането ... :cheer:

Ако имаш работа в центъра я оставяш да се зарежда
и отиваш да си вършиш работа за някой час без да плащаш 2лв на час за синя зона,
а през това време се зареждаш с точец и си тръгваш на електро ход с чиста съвест :lol:
ако сложиш паркинг или синя зона в сметката може да се окаже, че има смисъл ... ти си знаеш

можеш да провериш и станциите на а1 на експото и студ. град как седи въпроса - тук Марто може да помогне ;)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 3 месеца #548 от earendil
Отговор от earendil по тема Зарядни станции в БГ
Ами мога да направя една халваджийска сметка...

22 кв са 100-тина км зимно градско каране (с вкл. парно)

Тези 12 лв са около 4.8 л. бензин .. градско не съм я засичал, но надали ще харчи повече от 5 - 6 л./100

т.е. идва почти на кантар... остава бонуса от синя зона.

До колкото съм запознат от форумите, американския опит сочи, че тези платени зарядни станции са обречени на изчезване. Хората си зареждат основно у тях си или на общински безплатни зарядни станции .. или в разни молове или магазини.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 3 месеца - Преди 10 години 3 месеца #549 от mumojem
Отговор от mumojem по тема Зарядни станции в БГ
На соларната пред Интер Експо Център е безплатно зареждането (трябва да има карта за активиране на станцията при охраната на центъра).

Недостатък – далеч от центъра, но под нея минава метрото, та е вариант да се използва. И то добър, като гледам как BMW например се ориентира да предлага мообилни пакети и да стимулира разнообразие в придвижването. До някаква точка с кола, после с влак или метро. Или пък с (електро) велосипед.. Такива неща... :cheer:

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 3 месеца #550 от earendil
Отговор от earendil по тема Зарядни станции в БГ
O, абсолютно.

Аз последните няколко пъти като идвам в СФ си зарязвах колата именно на паркинга на Експо центъра и от там с метро.

(разбира се тогава нямах още електричка) :)

Мерси за информацията.. значи трябва да се търси карта при охраната :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 3 месеца #551 от mumojem
Отговор от mumojem по тема Зарядни станции в БГ

earendil писа: O, абсолютно.

Аз последните няколко пъти като идвам в СФ си зарязвах колата именно на паркинга на Експо центъра и от там с метро.

(разбира се тогава нямах още електричка) :)

Мерси за информацията.. значи трябва да се търси карта при охраната :)


Ще проверим в момента дали всичко е ок и ще :whistle:

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 3 месеца #552 от JulianoG
Отговор от JulianoG по тема Зарядни станции в БГ
Досега си правех едни сметки, разчитайки на безплатното зареждане и излизах на 0. Обаче при 55 ст./квтч. се изравняват разходите с моя бензинов автомобил и служебния ми хибрид. Това е 4 пъти над цената на нощната енергия!
Аз защо съм останал с впечатлението, че тези станции бяха с подкрепата на столична община и ЧЕЗ?

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 3 месеца #553 от mumojem
Отговор от mumojem по тема Зарядни станции в БГ
Въпрос на време е да се появят и други и да има разнообразие в цените, макар че както някой вече спомена, вероятно ще има места, на които ще е безплатно, за привличане на клиенти, например.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #653 от ivanjordanov78
Отговор от ivanjordanov78 по тема Зарядни станции в БГ
Аз съвсем наскоро открих, че в голям град като Пловдив все още няма изградена инфраструктура. Все си мисля, че първо станциите трябва да са налични и чак след тов аще се появят и автомобилите по пътищата.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #656 от k.i.
Отговор от k.i. по тема Зарядни станции в БГ
ако беше толкова просто до сега щеше вече да има мрежа от зарядни ...

ако сега има зарядни на всякъде ти кой електромобил би си купил от предлаганите в момента?

В София има зарядни ... малко са, но и те седят празни през 99% от времето ...

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #661 от ivanjordanov78
Отговор от ivanjordanov78 по тема Зарядни станции в БГ
Предполагам Приус или Ампера, въпреки че се облизвам за Тесла. :D
Сериозно - искам да кажа, че според мен проблемът е в закостенялостта на българина.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #672 от k.i.
Отговор от k.i. по тема Зарядни станции в БГ
Проблема е в цената и пробег на електромобилите на пазара към момента ...

Ако има такива с икономически смисъл и приличен пробег да видиш как бързо ще разкостенее българина ...

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #674 от ivanjordanov78
Отговор от ivanjordanov78 по тема Зарядни станции в БГ
Да, и точно тук се връщаме на инфраструктурата според мен. Ако има по-начесто станции...

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #675 от k.i.
Отговор от k.i. по тема Зарядни станции в БГ
Да, да кажем има и кво правиш като са ти нужни 3-4-5 часа да заредиш на всеки 100 км

Хубаво е да има зарядни повече, но не е това изначалния проблем според мен ...
Не ти ли върши работа пробега за през деня и нощем да зареждаш е кофти да планираш постоянно кога и как да заредиш
Става, но не е лесно и е затормозяващо ...
Правил съм го и определено е доста по различно от употребата на добрия стар ДВГ където за 2 мин си "догоре" ...

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #676 от mumojem
Отговор от mumojem по тема Зарядни станции в БГ
Станциите ми се вижда добре да са определени типове за съответни обекти. На паркинга на мола, например, може да е стандартно устройство, защото като си вътре за час, два, за това време можеш да заредиш за 20-30км пробег. Не е 200, 300, но за града бива.

Съответно покрай магистрала или на специализирана станция намирам за подходящи само бързите зарядни. Както върви развитието на технологията до 2(3) г. бързото зареждане може да спадне до 4-5 мин за половин батерия (с капацитет 30 кВтч), което вече става доста прилично.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 1 месец #677 от ivanjordanov78
Отговор от ivanjordanov78 по тема Зарядни станции в БГ
Е, ок. Изначалния проблем е тази ефикасност. Но доколкото съм чел новите Тесла (а и други модели) работят върху този проблем от доста време. И времето за зареждане е паднало. А и знам, че има възможност в САЩ например да ти се смени цялата батерия за 5 мин и да продължиш с новата.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.