Sidebar

19
Пет, Апр
× В 'разгърнат вид', всичките електрически джаджи за зареждане би трябвало да наричаме зарядна инфраструктура.

Зарядни станции в БГ

Преди 5 години 10 месеца - Преди 5 години 10 месеца #4154 от PETROV
Отговор от PETROV по тема Зарядни станции в БГ
Аз питам за Шумен, а то в София ОЩЕ ДВЕ БЪРЗИ СТАНЦИИ:
- на паркинга Бриколаж в Люлин от системата на ELDRIVE /bul. "Slivnitsa" 171, 1331 Republika, Sofia, Bulgaria - 0.72 BGN/min/
- на бензиностанцията ЕКО / Bulevard "Bulgaria", 1408 Ivan Vazov, Sofia, Bulgaria, - free access, free charging/
за подробности PlugShare. Ако някой мине наблизо да чекне някоя снимка?

Пробвах abetterrouteplanner.com/ от браузера на колата. Работи! Готиното е, че разпознава CHAdeMO зареждачките /които са му известни/ и пресмята времето за зареждане.
София - Грац с времето за зареждане ми даде 13 часа за 1012 км.
Харесано от: sorcererals

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца - Преди 5 години 10 месеца #4156 от sorcererals
Отговор от sorcererals по тема Зарядни станции в БГ
Ще го пробвам това сега като се прибирам лятото.
Едно бързо питаме към постоянно пътуващите през Сърбия. Очертава се чарджъра в Славонски брод(ще пътувам от Загреб към България) да не е готов за лятото(инфото е за края на годината), та се чудя къде е най-бързо и удобно да се спре за зареждане? Батерията ми е 75 квт, което ще рече около 400км реален пробег според тестовете, които си правя тук(малко над 18квт за 100 км при 4 човека в колата, включен климатик и 120 км постоянна скорост). Ще съм благодарен за препоръки, че ще пътуваме вся семя, което включва две диванета на 6 и на 10,5 години.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4157 от bore
Отговор от bore по тема Зарядни станции в БГ
На Адашевци, веднага след пункта за плащане вдясно.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4158 от PETROV
Отговор от PETROV по тема Зарядни станции в БГ
Елдрайв с два "щепсела" тип2 по 22kW на Фантастикото на Симеоновско шосе.


И ... паркирали бензинки ... искат да зареждат ???

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4161 от IvoAtanasov
Отговор от IvoAtanasov по тема Зарядни станции в БГ
Petrov е по-бърз от Eldrive :)
Днес са пратили съобщение за нови места за зареждане .
"От днес в паркингите на три обекта на търговската верига Фантастико са монтирани и напълно функциониращи публични зарядни станции за електромобили от мрежата на Eldrive. Магазините се намират в Sky City Mall в кв. Гео Милев, на бул. Симеоновско шосе срещу комплекс МАКСИ и на ул. Любляна в кв. Овча Купел. На паркингите на търговските обекти от веригата Фантастико са обособени паркоместа за електромобили, на които са монтирани по две 22 kW AC зарядни станции."

Най-много ме е страх от неизползван потенциал!

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4162 от firesword
Отговор от firesword по тема Зарядни станции в БГ
Ее пе'есе стинки за киловат! Аз мислех, че Фантастикото ще ги плаща, щом "милее за по-чиста и зелена София" :)

Ако те хване тока, хвани го и ти :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4163 от sorcererals
Отговор от sorcererals по тема Зарядни станции в БГ
Да ама не. Зад Елдрайв стои Fortum, една финландска компания, която е много напред и тук в Норвегия, и като цяло в скандинавия. Тия нищо не дават гратис, лъжат със скоростта на зареждане(на колонката пише едно, за скорост на зареждането отговаря, но не и за цената) и като ги гепиш все някой друг им е виновен. В същото време не си правят труда да променят нещо. А и зарядните им са с всички накрайници, но реално можеш да зареждаш само една кола, която ползва пълна мощност. Само не се лъжи да се закачиш и да чакаш, да се освободи колонката. Варианта, в който се плаща на време, а не на киловат се смята от времето на закачане, а не от старта на зареждането. Та, ако се излъжеш да се закачиш по-рано, ще плащаш за тоя дето духа.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4164 от mindfreeze
Отговор от mindfreeze по тема Зарядни станции в БГ
Аз скоро зареждах на тяхна станция. За 7 мин. зареждане ми таксуваха 11 мин. По 0.38лв/мин за 22кВ ми излезе около 4лв и без никаква причина ми дръпнаха още 5 лв от картата преди плащането за зареждането. Може би за започване на зареждането?
Общо взето ми излезе по-скъпо от бензин. По-добре да има такива зарядни от колкото никакви, но все пак е доста тъпо.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4165 от murry
Отговор от murry по тема Зарядни станции в БГ
Е, има си финансова логика все пак. За юридически лица тока е по-скъп и все пак трябва да има и маржин отгоре за инвестиция, печалба, поддръжка, наем евентуално на локацията и т.н. Вкъщи тока ми е около 18ст/kWh.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4166 от sorcererals
Отговор от sorcererals по тема Зарядни станции в БГ
Цената си я определят те, а ти избираш дали ще я платиш, но това няма нищо общо с описания случай на несъответствие между обявена цена и реално платената. И как пък случайно е в ущърб на клиента :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4167 от mindfreeze
Отговор от mindfreeze по тема Зарядни станции в БГ
Проблема не е в цената, а в измамното таксуване. Времето ти тече даже и когато не зареждаш и накрая ти слагат допълнителни такси, които не са описани никъде.
На станцията пишеше 9:18 мин. въпреки че 3 от тях бяха само свързване с колата и чакане на кабела да се отключи накрая. Преположих, че ще го закръглят нагоре до 10, но те го "закръглиха" до 11мин. И въобще не съм предполагал, че ще ми вземат такса, която е повече от самото зареждане дори след закръглянето.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4168 от ElectricCarMan
Отговор от ElectricCarMan по тема Зарядни станции в БГ
"По-добре да има такива зарядни от колкото никакви, но все пак е доста тъпо."
Всъщност по-добре да няма такива станции. Просто загуба на пространство и техника е за мен това.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4169 от IvoAtanasov
Отговор от IvoAtanasov по тема Зарядни станции в БГ
Така както бензиностанциите си правят каквото искат с цените на горивата така и ще бъде при зарядните станции които минават през две или три фирми докато стигнат крайния потребител. За нас ще остане само да коментираме, а надали ще има организация за контрол над зарядните станции.

Най-много ме е страх от неизползван потенциал!

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца - Преди 5 години 10 месеца #4170 от mumojem
Отговор от mumojem по тема Зарядни станции в БГ

IvoAtanasov писа: Така както бензиностанциите си правят каквото искат с цените на горивата така и ще бъде при зарядните станции които минават през две или три фирми докато стигнат крайния потребител. За нас ще остане само да коментираме, а надали ще има организация за контрол над зарядните станции.


Струва ми се, а и ние работим това да не се получава така, че ще има твърде много станции от малки и големи оператори, както и на търговски обекти, за да се получи историята като с горивата.

За бързото DC зареждане наистина може да има такива казуси, ако са малко фирмите, но в следващите години пазарът ще покаже.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4171 от murry
Отговор от murry по тема Зарядни станции в БГ
Според мен това е нормално. Моята гледна точка, че бъдещето на електромобилността е сам да си осигуряваш енергията за автомобила от мрежата ти вкъщи. Публична мрежа ползваш когато имаш извънредна нужда - и при това обстоятелство е нормално да заплащаш "премиум" спрямо "домашната" ти цена.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4172 от sorcererals
Отговор от sorcererals по тема Зарядни станции в БГ
В случая никой не коментира цената, а некоректното отчитане/надписване, както и скритите необявени такси.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4173 от IvoAtanasov
Отговор от IvoAtanasov по тема Зарядни станции в БГ
Некоректното отчитане/надписване или подобни таксички винаги влиаят на цената! Сега може и да не се обръща много внимание на това как работят платените зарядни станции поради простата причина, че станциите в България са дефицит, но след 2 до 3 години (надявам се не повече) ще се обръща внимание кои станции как работят. Предполагам до тогава ще има по-голям избор и ще се отсяват на базата на кои станции колко се заплаща + правилното подаване на кВтч.

Най-много ме е страх от неизползван потенциал!

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4174 от sorcererals
Отговор от sorcererals по тема Зарядни станции в БГ
Може би не се изразих правилно.
Мисълта ми е, че реакцията не е спрямо обявените цени 0,36лв; 0,48лв; 0,72лв за киловат или минута, те са такива и зареждащите ги приемат. Реакцията е, че отчитат не “чистото” зареждане, а времето в което колата е закачена на кабела като допълнително закръглят смело нагоре в сеоя полза и слагат допълнителна необявена такса. Да, това влияе върху крайната цена, което би било приемливо може би, ако не оставаше чувството, че са те измсмили с тези си действия.
Харесано от: mindfreeze

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4175 от rrumpe
Отговор от rrumpe по тема Зарядни станции в БГ
Аз лично мисля, че Елдрайв нарочно отблъскват хората със собствени електрички, за да са свободни зареждачките за колите им под наем и Спарк. Защото кой ще иска да наеме от тях кола под наем или да кара Спарк, ако не може да заржеда, чака часове да се освободи зарядната или си губи времето(и парите в случая на Спарк) да обикаля да намери свободна такава. Това е мое лично мнение, може и да не съм прав.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 10 месеца #4177 от PETROV
Отговор от PETROV по тема Зарядни станции в БГ
Да се отчита правилно консумираната енергия и да няма дребни тарикатлъци е задължително!
Ако не е така /нямам лични впечатления/ трябва да се "сезират" съответните органи. Има такива. А във форума има и топ адвокати, които знаят какво да им направят, ако има факти/документи за нарушенията. Да не забравяме за "дребния шрифт" - там може да сме се съгласили на всичко...
Но за развитието на ЕЛ мобилността ИНФРАСТРУКТУРАТА И ЦЕНАТА са много важни. Не случайно на повечето места по света зареждането е "безплатно ", т.е. е субсидирано от някой.  От държавата,  от социално ангажирани НПО, от модерно мислещи търговци, от ентусиасти и от кой ли не.
Иначе без ИНФРАСТРУКТУРА И С ВИСОКИ ЦЕНИ кога ЕV ще стане масови? НИКОГА??? Като имаме предвид цените на които се продават новите ... 
Добре, че китайците работят по въпроса. Имат прилични неща за $10к

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.